יום שבת, 12 בספטמבר 2009

החילונים החליטו: אין לאום יהודי, יש רק דת!

לא מעט חילונים יתקוממו על הכותרת הזו, - אך לאחר קריאת המאמר, חלקם יבינו שהם, ורק הם, אשמים בנכונותה של הכותרת.

עד להופעת הנצרות, היו בעם היהודי עובדי אלילים ודתות שנות. הם נשארו יהודים לכל דבר. אז היה קיים עם יהודי. בני לאומים אחרים שהתחתנו עם בני העם היהודי נחשבו ליהודים אם ראו עצמם כיהודים והצטרפו תרבותית לעם היהודי. כל זה השתנה לאחר הופעתו הטראומטית של מיסד הנצרות: היהודי המפורסם בעולם: ישו. היהדות איבדה את המימד הלאומי שלה. העם היהודי היושב בארץ ישראל התפלג בין שתי דתות: היהדות והנצרות. בן הלאום היהודי שקיבל עליו את תורתו של ישו, - נודה מהעם היהודי. תקדים היסטורי ביהדות. בן לאום אחר שהחליט להצטרף לעם היהודי חוייב בהתגיירות דתית. הגדרת העם היהודי דמתה להגדרת האומה הנוצרית.

כך התנהלה לה היהדות עד המאה ה-19. יהודים שרצו שוויון זכויות באירופה הציגו עצמם כגרמנים או כצרפתים בני דת משה. עם התעוררות הגזענות באירופה, חשו יהודים רבים שהאדמה נשמטת תחת רגליהם. הגזענים האירופיים ראו ביהודים בני גזע זר, ועובדתית זו היתה אבחנה נכונה, המוכחת כיום גנטית. רוב יהודי אירופה אינם צאצאי בני לאומים אירופיים שהתגיירו, אלא צאצאי העם היהודי העתיק. כתוצאה מהגל הגזעני ששטף את אירופה נוצרו לאומים חדשים, והיהודים עצמם יצרו את הציונות כדי למצוא לעצמם מקלט לאומי מלהט האש הגזענית.

הוקמה מדינת ישראל, כמקום מפלט לעם היהודי באשר הוא. הרוב המוחלט של נביאיה ומגשימיה של הציונות היו יהודים שקראו לעצמם חילונים, חלקם אף התפארו בסוציאליזם האתיאסטי שלהם. אך לאחר אלפיים שנה של חיים יהודיים דתיים בלבד, ללא שום מוטיב לאומי מאחד, היה קשה גם לרוב האתאיסטים החילוניים היהודים לראות ביהדות עם ולא דת.

מדינת ישראל נתנה למנהיגי דת להחליט מיהו יהודי מבחינה לאומית. הרוב המוחלט של החילונים במדינת ישראל לא רואה בעין יפה נישואים של ילדיו עם יהודים שהתנצרו, אך מוכן שילדיו ינשאו לאירופאים שהתגירו... כלומר, גם החילוניים מקבלים על עצמם את ההגדרה הדתית של המושג יהדות.

אין בעולם בני לאום, שמאבדים את לאומיותם כתוצאה מהמרת דת... לאום כזה נקרא בפשטות: דת.

הגיע הזמן שהיהודים החילוניים במדינת ישראל יפתרו לעצמם את הסתירה הפנימית שבין דיבוריהם האנטי-דתיים, והתנהלותם הפרו-דתית.

גם אם יבחרו החילוניים בהגדרה אתנית ליהדות, - לא הייתי רוצה לראות אותם מצטערים על נישואי ילדיהם לבני לאום אחר. זוהי תהיה גזענות טהורה ללא מניעים דתיים...

הופיע ב- www.scoop.co.il)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה